Muallimce.Net- Öğretmen, Öğrenci ve Velilere Kaynak

Anasayfa Muallime Özel Haftalık Ders Çizelgeleri İlkokullar ve Ortaokullar Haftalık Ders Dağıtım Çizelgesi

İlkokullar ve Ortaokullar Haftalık Ders Dağıtım Çizelgesi

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 103
ZayıfEn iyi 
İlkokullar ve Ortaokullar Haftalık Ders Dağıtım Çizelgesi

İlkokullar ve ortaokullarda uygulanmakta olan haftalık ders dağıtım çizelgesi 28 Mayıs 2013 tarihinde yeniden güncellenerek yayımlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 28/05/2013 tarih ve 22 sayılı karara göre hazırlanmış yeni ders dağıtım çizelgesi aşağıdadır.

İlkokul- Ortaokul Haftalık Ders Dağıtım Çizelgesini İndirmek İçin Tıklayınız

İmam Hatip Ortaokullarının Haftalık Ders Çizelgesini Görmek İçin Tıklayınız

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1     Serbest etkinlikleri uygulama velinin isteği doğrultusunda okul yönetiminin kararına bağlı olup zorunlu değildir. 

2    Seçmeli derslerin kaç kez alınabileceği dersin adının yanında parantez içinde belirtilmiştir.

3    Seçmeli derslerden birden fazla sınıf düzeyinde alınabilecek derslerin öğretim programları modüler bir yapıda oluşturulacaktır. Öğrenciler bu derslerden herhangi birini, 5-8. sınıf arasında herhangi bir sınıfta ya da sürekli olarak alabileceklerdir. Öğrenci, beşinci sınıftan itibaren programda seçmeli olarak yer alan bir dersi ilk kez sekizinci sınıfta alabileceği gibi, bu dersi beşinci sınıftan itibaren sürekli olarak seçebilir ya da herhangi bir sınıf düzeyinde başka bir alandan ders seçebilir.

4   Öğretim programlarının uygulanmasında haftanın belirli bir günü/günleri altı (6) ders saatlik zaman dilimi “seçmeli ders saatleri” olarak belirlenir. Bu şekilde farklı sınıf düzeylerinde olup fakat seçtikleri ders açısından aynı seviyede olan öğrencilerden seçmeli ders grubu oluşturulması sağlanır. Örneğin bir öğrenci Kur’an-ı Kerim dersini ilk kez yedinci sınıfta alıyorsa ve henüz başlangıç seviyesinde ise bu dersi beşinci, altıncı ve sekizinci sınıfta okuyan ve başlangıç seviyesinde olan öğrencilerle birlikte alabilir. Böylece hem kaynakların daha rasyonel kullanılması hem de öğrenciler için tercih haklarının karşılanması imkânı sağlanır.

5    Sanat ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik, Spor ve Fizikî Etkinlikler dersleri öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak iki (2) ya da dört (4) ders saati olarak seçilebilir.

6   Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.

İsteyen okullarda on (10) ders saatine kadar okul ve çevrenin şartları ile öğrencilerin bireysel özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak; sanat etkinlikleri, sportif çalışmalar, sosyal ve kültürel etkinlikler ile her türlü eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesi okul yönetiminin kararına bağlı olarak uygulanabilir.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 14 Temmuz 2014 10:26 )
 

Sitede Ara

Dost Siteler

Mebde.Net Bütün Sınavlar Eğitimsitem.Com Eğitimsitesibul.Com Turkish-Media Eğitim Fakültesi Sayfa com Öğretmen Platformu Memurun Haberi.Com

MEB Bağlantıları

Milli Eğitim Bakanlığı MEBBİS Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi E-Okul Öğrenci Kayıt Sistemi E Okul Öğretmen Girişi İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin İletişim Adresleri Okul Sitelerinin Adresleri Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Edinme Sistemi

Eğitim Sendikaları

Aktif Eğitimciler Sendikası Eğitimciler Birliği Sendikası Eğitim ve Bilim İşgörenleriSendikası Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Türk Eğitim Sen Demokrat Eğitimciler Sendikası Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim

İstatistikler

Üyeler : 2
İçerik : 2072
Web Bağlantıları : 10
İçerik Tıklama Görünümü : 12495640

Günün Sözü

İman hem nurdur hem kuvvettir, hakiki imanı elde den adam kânata meydan okuyabilir.
Bediüzzaman Said Nursi (R.A)

SİTE SAYACI

Bugün 4438
Dün 6765
Bu Hafta 16954
Geçen Hafta 45102
Bu Ay 169751
Geçen Ay 209358
Toplam 517698

Online : 33
IP Numaranız : 54.224.191.71
Tarih : 25-05-2016 17:49