Harezmi

Post by Şahin Yeniçeri
on 10 Nisan 2015

Cebir İlminin Kurucusu. Tam adı Muhammed Bin Musa el-Harezmi olan bu büyük bilim adamı, Horasan'da (Özbekistan'ın Harezm kentinde) doğmuştur.Hayatının büyük bir bölümü Bağdat'da (Beytü'l Hikme'de) matematik, astronomi ve coğrafya konularında çalışarak geçmiştir.

         Cebirin kurucusu olan Harezmi'nin iki önemli matematik kitabı vardır; "Cebir" ve "Hint Hesabı". Harezm'de    temel    eğitimimini   alan Harezmi gençlinin ilk   yıllarında  Bağdat'taki ileri bilim atmosferinin varlığını   öğrenir. 

Farabi

Post by Şahin Yeniçeri
on 10 Nisan 2015

  Büyük mütefekkir ve ünlü musikî üstadıdır. 870 yılında Türkistan'ın Seyhun ırmağı kenarındaki Farab kasabasında doğdu. Asıl adı Ebu Nasır Muhammed ibn Türkan el Farabî'dir.İlk öğrenimini Farab'da, yüksek öğrenimini ise Bağdat'ta yaptı. Farsça, Arapça, Latince ve Yunanca öğrendi. Mantık, felsefe, matematik, tıp ve musikî üzerinde büyük bilgi sahibi idi. Bu konular üzerinde 100'den fazla eser verdi. Ancak bugün elde sadece 39 eseri kalmıştır. Bu arada Aristo'nun bütün eserlerini de şerh etti. 950 yılında Şam'da vefat etti. Babüssagîr mezarlığında yatmaktadır.

Abdulkerim Satuk Buğra Han

Post by Şahin Yeniçeri
on 10 Nisan 2015

Abdülkerim Satuk Buğra Han ilk Müslüman-Türk hükümdarıdır. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Babası Karahanlı hükümdar ailesinden Bezir Han idi. Babasının ölümü üzerine amcası ve üvey babası Oğulcak Kadır Hanın himayesinde büyüdü.

Sporcu Padişah 4. Murat Han

Post by Şahin Yeniçeri
on 10 Nisan 2015

Osmanlı pâdişahlarından, sporculuğu bakımından en fazla isim yapan Sultan IV. Murat Hân"dır. Geniş omuzlu, iri kemikli, uzun boylu ve son derece kuvvetli olan IV. Murat Hân, kılıç, ok ve mızrağı ustalıkla kullanır, inanılmayacak başarılar gösterirdi.

Dede Korkut

Post by Şahin Yeniçeri
on 10 Nisan 2015

Dede Korkut

Büyük Türk destanının yaratıcısı Dede Korkut'un kişiliği üzerinde bilgilerimiz yetersiz kalıyor. Korkut-Ata adıyla da tanınan Dede Korkut, söylentilere göre Oğuzların Bayat Boyundan Kara Hoca'nın oğludur.

MEB BAĞLANTILARI

İstatistikler

Kullanıcılar
2
Makaleler
203
Web Bağlantıları
5
Makale Görünüm Sayısı
1705

Site Sayacı

Bugün 35

Dün 126

Bu Hafta 196

Bu Ay 197

Toplam 197

Currently are 52 guests and no members online

Kubik-Rubik Joomla! Extensions